Home

Getting Started

Training

Races & Results

Calendar

Photos

Location

Youth Cycling

Staff

Track Records

Championships

Contact

World Cup

Volunteer

 
   2006 SCNCA/Hawaii Elite Championships Race Results          

SCNCA Championships

Men

Kilometer Time Trial

Pl.

Last

First

Team

Time

 

1

GADHIA

Aron

Kahala La Grange

1:11.50

 

2

REIBER

Thomas

Kahala La Grange

1:13.08

 

3

BUDARZ

Timo

Sotheby's

1:13.61

 

4

PRESS

Stuart

Kahala La Grange

1:14.70

 

5

HOROWITZ

Josh

Kahala La Grange

1:17.85

 

6

FLUSS

Mark

Motor Tabs

1:20.88

 

7

BOMFIM

Daniel

Rogue Element

1:2.76

 

Women

500 Meter Time Trial

Pl.

Last

First

Team

Time

 

1

DUNNE

Martha

Jelly Belly

39.01

 

2

FIEDLER

Catherine

Home Depot Center

39.07

 

*

BONO

Michelle

Eddie B Cycling

39.52

 

3

ALLEN

Shelby

Major Motion

39.62

 

4

BAUTISTA

Julie

Ranchos

40.07

 

5

VIDACA

Kara

Bicycle John's

40.39

 

6

BOURQUE

Bonnie

Karl Strauss

40.83

 

7

McCLEAN

Yoko

VRC/MS Society

44.47

 

8

ZAJAC

Renee

PAA/Merrill Lynch

48.70

 

*

Rider from Hawaii

       

Men

4000 Meter Pursuit (Time Trial)

Pl.

Last

First

Team

Time

 

1

RILLING

Roger

Team Stoller

4:50.23

 

2

GARRETT

Mike

Kahala La Grange

4:52.93

 

3

CARROLL

Austin

IE Bikes/CA Pools

4:54.80

 

4

KAY

Brent

Ouch Sports

5:06.70

 

5

RIEBER

Tom

Kahala La Grange

5:08.56

 

6

ALLEN

John

Team Velocity

5:10.62

 

7

STOEFFEL

Joerg

Encino Velo

5:11.43

 

8

MUCHA

Jeremy

BB/CS

5:12.01

 

9

LOSAK

Eric

URC/MS Society

5:12.09

 

10

HOROWITZ

Josh

Kahala La Grange

5:13.60

 

11

HUGHES

Kyle

Canyon Velo

5:20.57

 

12

FLUSS

Mark

Motor Tabs

5:27.04

 

13

PRESS

Stuart

Kahala La Grange

5:34.17

 

14

DRAGOVAN

Mark

PAA/Merrill Lynch

5:36.57

 

DNS

GADHI

Aron

Kahala La Grange

DNS

 
           

Men

Keirin Final Results

Pl.

Last

First

Team

 

1

HATTON

Gil

SBW

   

2

MILLIKEN

Chad

Taylor Made

   

3

SMITH

Adam

Guiness

   

4

MAHARAJ

Peter

SBW

   

*

COPELAND

Zachary

Unattached

   

5

PELEGRIN

Robert

VRC/MS Society

   

*

Rider from out of state.

       
           

Women

Keirin Final Results

Pl.

Last

First

Team

 

1

FIEDLER

Catherine

Home Depot Center

   

*

BONO

Michelle

Eddie B Cycling

   

2

KEELEY

Cathy

SBW

   

3

DUNNE

Martha

Jelly Belly

   

*

Rider from Hawaii

       
           

Women

Points Race

Pl.

Last

First

Team

Points

 

1

DAY

Neva

SBW

33

 

2

LUNDSBY

Catherine

Eddie B Cycling

20

 

3

BOURQUE

Bonnie

SDBC/Karl Strauss

12

 

4

KEELEY

Cathy

SBW

-28

 
           

Men

Points Race

Pl.

Last

First

Team

Points

 

1

CARROLL

Austin

IE Bikes/CA Pools

63

 

2

GARRETT

Mike

Kahala La Grange

40

 

3

O'REILLY

Cody

Eschelon SB

24

 

4

CHE

Paul

Helen's

21

 

5

BAHATI

Rahsaan

TIAA CREF

15

 

6

GADHIA

Aron

Kahala La Grange

13

 

7

HOROWITZ

Josh

Kahala La Grange

9

 

8

McMAHON

Mike

Team Velocity

6

 

9

ARNOLD

John

Eddie B's

5

 

10

LASAK

Eric

VRC/MS Society

4

 

11

STOEFFEL

Jorge

Encino Velo

2

 

12

QUINN

Becky

Spike

2

 

13

MUCHA

Jeremy

BB/CS

0

 

14

FAHRENHOLTZ

Tom

SBW

0

 

15

HOLMAN

Cassandra

Home Depot Center

0

 

16

KING

Christen

Home Depot Center

-20

 

17

FIEDLER

Catherine

Home Depot Center

-20

 

DNF

CASTANEDA

Javier

VRC/MS Society

DNF

 

DNF

RON

Bill

SBW

DNF

 

DNF

PRESS

Stuart

Kahala La Grange

DNF

 
           

Men

Team Sprint

Pl.

Last

First

Team

Time

 

1

HATTON

Gil

SBW

51.34

 
 

McLEAN

Scott

VRC/MS Society

   
 

WILLIAMS

Justin

Major Motion

   
           

2

MAHARAJ

Peter

SBW

52.17

 
 

SMITH

Adam

Guiness

   
 

BUDARZ

Timo

Sotheby's

   

3

ZIEGLER

Bill

PAA

52.18

 
 

VALENTINE

TC

Metrex

 
 

COPELAND

Vic

Discover AMD

   
           

4

REIBER

Tom

Kahala La Grange

53.43

 
 

GADHIA

Aron

Kahala La Grange

   
 

GARRETT

Mike

Kahala La Grange

   
           

Men

Team Pursuit

Pl.

Last

First

Team

Time

 

1

RIEBER

Thomas

Kahala La Grange

4:45.46

 
 

GARRETT

Mike

Kahala La Grange

   
 

GADHIA

Aron

Kahala La Grange

   
 

HOROWITZ

Josh

Kahala La Grange

   
           

DNF

RILLING

Roger

 

4:39.88

 
 

CARROLL

Austin

     
 

ALLEN

John

     
 

CHE

Paul

     
           

Women

3000 Meter Pursuit (Time Trial)

Pl.

Last

First

Team

Time

 

1

KING

Christen

HDC

3:54.70

 

2

DAY

Neva

SBW

3:57.55

 

3

LUNDBY

Katharine

Eddie B Cycling

4:05.90

 

4

BARBOSA

Gina

Karl Strauss/SDBC

4:10.25

 

5

REITHER

Jennifer

Bicycle John;s

4:11.21

 

6

CROSS

Julia

Motor Tabs

4:33.80

 

7

ZAJACK

Renee

PAA/Merrill Lynch

5:11.06

 

Women

200 Meter Time Trial

Pl.

Last

First

Team

Time

 

1

BONO

Michelle

Eddie B'sCycling

12.67

 

2

DUNNE

Martha

Jelly Belly

13.20

 

3

ALLEN

Shelby

Major Motion

13.46

 

4

VIDACA

Kara

Bicycle John's

13.71

 

5

BLAND

Karla

Black Diamond

14.27

 
           

Men

200 Meter Time Trial

Pl.

Last

First

Team

Time

 

1

DUVENDECK

Adam

Eschelon SB

10.85

 

2

COPELAND

Zac

Unattached

11.31

 

3

HARTFIELD

Spencer

Eschelon SB

11.35

 

4

BAHATI

Rahsaan

TIAA CREF

11.49

 

5

SMITH

Adam

Guiness

11.61

 

6

WATSON

Ryan

Team Watson

11.82

 

7

KIM

Richard

Cadence Park Pre

11.83

 

8

WILLIAMS

Justin

Major Motion

11.86

 

9

MANUEL

Eric

SC Velo

11.89

 

10

VALENTINE

TC

Motor Tabs

12.23

 

11

MAHARAJ

Peter

SBW

12.30

 

12

COPELAND

Victor

Discovery AMD

12.30

 

13

DONOVAN

Matt

Cycling Science.org

12.85

 

14

PELEGRIN

Robert

VRC MS Society

12.91

 

15

ARINDAENG

Arden

SBW

13.45

 

         

Women

Sprint Final Results

Pl.

Last

First

Team

 

1

DUNNE

Martha

Jelly Belly

   

*

BONO

Michelle

Eddie B Cycling

   

2

ALLEN

Shelby

Major Motion

   

3

BLAND

Karla

Black Diamond

   

4

VIDACA

Kara

Bicycle John's

   

*

Rider from Hawaii

       
           

Men

Sprint Final Results

Pl.

Last

First

Team

 

1

DUVENDECK

Adam

Eschelon SB

   

2

HARTFIELD

Spencer

Eschelon SB

   

*

COPELAND

Zac

Unattached

   

3

WATSON

Ryan

Team Watson

   

*

Rider from out of state.

       
           

Men

Madison

Pl.

Last

First

Team

Laps

Pts

1

O'REILLY

Cody

TIAA CREF

0

25

 

BAHATI

Rahsaan

     
           

2

CARROLL

Austin

Helen's

0

17

 

CHE

Paul

     
           

3

MUCHA

Jeremy

Anthony's

0

13

 

SCHILLER

Kevin

     
           

4

HOLLENBECK

Eric

Eddie B's Cycling

0

10

 

ARNOLD

John

     
           

5

FIEDLER

Catherine

HDC

-3

1

 

HOLMAN

Cassandra

     
           

6

DAHILL

Tommhy

Ranchos

-3

0

 

CASTENADA

Javier

     
           

Men

Scratch Race (non-championship)

Pl.

Last

First

Team

Laps

1

CARROLL

Austin

IE Bikes

   

2

SCHILLER

Kevin

Unattached

   

3

O'REILY

Cody

Eschelon SB

   

4

ARNOLD

John

Eddie B's Cycling

   

5

MUCHA

Jeremy

BB/CS

   

6

CASTANEDA

Javier

VRC MS Society

   

7

HOLLENBECK

Eric

DeWalt

   

8

DAHILL

Tom

CyclingScience.org

-1 lap

 

9

WATSON

Ryan

Team Ryan

-2 laps

 

DNF

ROACHE

Jim

Unattached

DNF

 

Hawaii Results

Women

500 Meter Time Trial

Pl.

Last

First

Team

Time

1

BONO

Michelle

Eddie B Cycling

39.52

Women

Keirin Final Results

Pl.

Last

First

Team

1

BONO

Michelle

Eddie B Cycling

 

Women

Sprint Final Results

Pl.

Last

First

Team

1

BONO

Michelle

Eddie B Cycling

 

 

 

 

 

 

 

2006-2010 Copyright LAVelodrome.org