Home

Getting Started

Training

Races & Results

Calendar

Photos

Location

Youth Cycling

Staff

Track Records

Championships

Contact

World Cup

Volunteer

 
2009 SCNCA District Track Championships June 13-14, 2009       

 

Individual Timed Events

First Name

Last Name

Event

Time

Place

Patricia

Baker

Women 70-74 500m TT

53.79

1

James

Kloss

Men 70-74 500m TT

38.67

1

Bonnie

Woodbury

Women 65-69 500m TT

45.54

1

John

McQuaide

Men 65-69 500m TT

40.20

1

Charles(Chuck)

Watson

Men 65-69 500m TT

41.46

2

barnett

feigenbaum

Men 65-69 500m TT

43.96

3

Allyson

Vought

Women 60-64 500m TT

46.93

1

Patricia

Riddle

Women 60-64 500m TT

49.87

2

Henry

Shibata

Men 60-64 500m TT

39.70

1

Andrew

Mirzaoff

Men 60-64 500m TT

41.11

2

Terry

Dutton

Men 60-64 500m TT

41.56

3

Randall

Fried

Men 60-64 500m TT

41.96

4

Stephen

Whitsitt

Men 60-64 500m TT

42.21

5

Tracy

Evans

Men 60-64 500m TT

42.92

6

Robert

Kaplan

Men 60-64 500m TT

46.30

7

Jeanette

Fitzgerald

Women 55-59 500m TT

46.90

1

Bill

Ziegler

Men 55-59 500m TT

36.87

1

Daniel

Rock

Men 55-59 500m TT

39.78

2

randy

clark

Men 55-59 500m TT

40.10

3

dairo

moody

Men 55-59 500m TT

40.19

4

Ricky

Shorts

Men 55-59 500m TT

40.29

5

Robert

Pelegrin

Men 55-59 500m TT

40.37

6

Donald

Crane

Men 55-59 500m TT

40.39

7

Eugene

Poyorena

Men 55-59 500m TT

41.55

8

John

Fitzgerald

Men 55-59 500m TT

43.35

9

James

King

Men 55-59 500m TT

DNS

Lauren

Jacobsen

Women 50-54 500m TT

40.95

1

lenita

anthony

Women 50-54 500m TT

42.10

2

melanie

peterson

Women 50-54 500m TT

43.88

3

Debbie

Betts

Women 50-54 500m TT

45.65

4

Patricia

Benson

Women 50-54 500m TT

46.62

5

Kurt

Sato

Men 50-54 500m TT

36.57

1

jay

wolkoff

Men 50-54 500m TT

36.66

2

steven

sawelson

Men 50-54 500m TT

37.17

3

Thomas

peterson

Men 50-54 500m TT

37.41

4

John

Turpin

Men 50-54 500m TT

40.61

5

thomas

buescher

Men 50-54 500m TT

41.60

6

Cleaveran

Law

Men 50-54 500m TT

42.10

7

Toni

DiSalvo

Men 50-54 500m TT

44.58

8

JJ

Geary

Men 50-54 500m TT

DNS

Cynthia

Boyenger

Women 45-49 500m TT

39.91

1

Tara

Unverzagt

Women 45-49 500m TT

41.39

2

Mary

Saguini

Women 45-49 500m TT

41.53

3

Avalon

JenkinsBalker

Women 45-49 500m TT

41.99

4

louise

Keoghan

Women 45-49 500m TT

42.19

5

christopher

best

Men 45-49 1000m TT

01:13.00

OUT OF DISTRICT

Brent

Kay

Men 45-49 1000m TT

01:14.00

1

Bert

Glennon

Men 45-49 1000m TT

01:14.00

2

james

keiser

Men 45-49 1000m TT

01:14.00

3

John

Walsh

Men 45-49 1000m TT

01:14.00

4

Darrell

McPherren

Men 45-49 1000m TT

01:17.00

5

MARK

NEUMANN

Men 45-49 1000m TT

01:19.00

6

J KIPP

METZGER

Men 45-49 1000m TT

01:20.00

OUT OF DISTRICT

mark

urlich

Men 45-49 1000m TT

01:22.00

7

Scott

Baker

Men 45-49 1000m TT

DNS

Jane

Coats

Women 40-44 500m TT

44.95

1

aron

gadhia

Men 40-44 1000m TT

01:11.00

1

lawrence

verdugo

Men 40-44 1000m TT

01:14.00

2

Robert

Minn

Men 40-44 1000m TT

01:15.00

3

Antonio

Zaldua

Men 40-44 1000m TT

01:15.00

4

Larry

Rubin

Men 40-44 1000m TT

01:15.00

5

Paul

Avila

Men 40-44 1000m TT

01:17.00

6

William

Smith

Men 40-44 1000m TT

01:20.00

7

scott

lipe

Men 40-44 1000m TT

01:22.00

8

Shane

Ellis

Women 35-39 500m TT

40.17

1

Kara

Vidaca

Women 35-39 500m TT

40.52

2

dena

eaton

Women 35-39 500m TT

40.70

3

Diana

Kivirahk

Women 35-39 500m TT

44.03

4

Dan

Reback

Men 35-39 1000m TT

01:15.00

1

Quinn

Hatfield

Men 35-39 1000m TT

01:16.00

2

Marcos

Corona

Men 35-39 1000m TT

01:16.00

3

Stuart

Press

Men 30-34 1000m TT

01:12.00

1

Nathan

Loyal

Men 30-34 1000m TT

01:15.00

2

Douglas

Northcott

Men 30-34 1000m TT

01:16.00

3

Josh

Horowitz

Men 30-34 3 KM TT

03:51.00

1

Stuart

Press

Men 30-34 3 KM TT

03:54.00

2

Nathan

Loyal

Men 30-34 3 KM TT

03:58.00

3

Kara

Vidaca

Women 35-39 2 KM TT

02:45.00

1

JENNIFER

REITHER

Women 35-39 2 KM TT

02:46.00

2

dena

eaton

Women 35-39 2 KM TT

02:47.00

3

Gina

Barbosa

Women 35-39 2 KM TT

02:51.00

4

Diana

Kivirahk

Women 35-39 2 KM TT

03:13.00

5

Shane

Ellis

Women 35-39 2 KM TT

DNS

John

Allen

Men 35-39 3 KM TT

03:47.00

1

Chria

Hazlitt

Men 35-39 3 KM TT

03:56.00

2

Chris

Daggs

Men 35-39 3 KM TT

DNS

Jane

Coats

Women 40-44 2 KM TT

03:14.00

1

Dan

Vogt

Men 40-44 3 KM TT

03:47.00

1

Christian

Lindensmith

Men 40-44 3 KM TT

03:56.00

2

Larry

Rubin

Men 40-44 3 KM TT

03:57.00

3

Igor

Tomcej

Men 40-44 3 KM TT

03:59.00

4

scott

lipe

Men 40-44 3 KM TT

DNS

aron

gadhia

Men 40-44 3 KM TT

DNS

Tara

Unverzagt

Women 45-49 2 KM TT

02:46.00

1

Cynthia

Boyenger

Women 45-49 2 KM TT

DNS

Avalon

JenkinsBalker

Women 45-49 2 KM TT

DNS

J KIPP

METZGER

Men 45-49 3 KM TT

03:46.00

OUT OF DISTRICT

John

Walsh

Men 45-49 3 KM TT

03:47.00

1

Brent

Kay

Men 45-49 3 KM TT

03:49.00

2

james

keiser

Men 45-49 3 KM TT

03:49.00

3

John

Rondash

Men 45-49 3 KM TT

03:54.00

4

Philip

Coats

Men 45-49 3 KM TT

03:58.00

5

MARK

NEUMANN

Men 45-49 3 KM TT

04:01.00

6

Todd

Boussom

Men 45-49 3 KM TT

04:05.00

7

Gregory

Page

Men 45-49 3 KM TT

04:06.00

8

mark

urlich

Men 45-49 3 KM TT

04:09.00

9

Alfred

Nash

Men 45-49 3 KM TT

04:25.00

10

lenita

anthony

Women 50-54 2 KM TT

02:47.00

1

Debbie

Betts

Women 50-54 2 KM TT

03:02.00

2

Keith

Ketterer

Men 50-54 2 KM TT

02:31.00

1

jay

wolkoff

Men 50-54 2 KM TT

02:32.00

2

Thomas

peterson

Men 50-54 2 KM TT

02:34.00

3

Mike

Martin

Men 50-54 2 KM TT

02:35.00

4

JJ

Geary

Men 50-54 2 KM TT

02:38.00

5

Cleaveran

Law

Men 50-54 2 KM TT

02:47.00

6

Toni

DiSalvo

Men 50-54 2 KM TT

02:51.00

7

thomas

buescher

Men 50-54 2 KM TT

DNS

Jeanette

Fitzgerald

Women 55-59 2 KM TT

03:10.00

1

Matt

Becica

Men 55-59 2 KM TT

02:34.00

1

James

King

Men 55-59 2 KM TT

02:36.00

2

Daniel

Rock

Men 55-59 2 KM TT

02:41.00

3

Bob

Rosemeyer

Men 55-59 2 KM TT

02:41.00

4

Eugene

Poyorena

Men 55-59 2 KM TT

02:45.00

5

Donald

Crane

Men 55-59 2 KM TT

DNS

Patricia

Riddle

Women 60-64 2 KM TT

03:14.00

1

Andrew

Mirzaoff

Men 60-64 2 KM TT

02:45.00

1

Kenneth

Norland

Men 60-64 2 KM TT

02:49.00

2

Tracy

Evans

Men 60-64 2 KM TT

02:50.00

3

Robert

Kaplan

Men 60-64 2 KM TT

03:03.00

4

Stephen

Whitsitt

Men 60-64 2 KM TT

DNS

Bonnie

Woodbury

Women 65-69 2 KM TT

03:12.00

1

Charles(Chuck)

Watson

Men 65-69 2 KM TT

02:42.00

1

John

McQuaide

Men 65-69 2 KM TT

02:55.00

2

barnett

feigenbaum

Men 65-69 2 KM TT

02:56.00

3

Pat

Hogan

Men 65-69 2 KM TT

03:00.00

4

Harry

Morton

Men 65-69 2 KM TT

DNS

Patricia

Baker

Women 70-74 2 KM TT

03:37.00

1

James

Kloss

Men 70-74 2 KM TT

02:46.00

1

 

Match Sprints

First Name

Last Name

Event

Flying 200 Time

Place

Bonnie

Woodbury

Women 65-69 Match Sprints

15.86

1

Allyson

Vought

Women 60-64 Match Sprints

17.04

1

Patricia

Baker

Women 70-74 Match Sprints

18.43

1

Andrew

Mirzaoff

Men 60-64 Match Sprints

13.53

1

Henry

Shibata

Men 60-64 Match Sprints

13.70

2

Stephen

Whitsitt

Men 60-64 Match Sprints

13.92

3

Terry

Dutton

Men 60-64 Match Sprints

14.20

4

Randall

Fried

Men 60-64 Match Sprints

14.40

5

Charles(Chuck)

Watson

Men 65-69 Match Sprints

13.52

1

John

McQuaide

Men 65-69 Match Sprints

14.27

2

barnett

feigenbaum

Men 65-69 Match Sprints

15.02

3

James

Kloss

Men 70-74 Match Sprints

13.16

1

Kurt

Sato

Men 50-54 Match Sprints

12.23

1

Thomas

peterson

Men 50-54 Match Sprints

12.47

2

John

Turpin

Men 50-54 Match Sprints

13.31

3

thomas

buescher

Men 50-54 Match Sprints

13.91

4

Bill

Ziegler

Men 55-59 Match Sprints

12.36

1

Robert

Pelegrin

Men 55-59 Match Sprints

13.07

2

dairo

moody

Men 55-59 Match Sprints

13.26

3

Ricky

Shorts

Men 55-59 Match Sprints

13.18

4

Donald

Crane

Men 55-59 Match Sprints

13.66

5

randy

clark

Men 55-59 Match Sprints

13.92

6

John

Fitzgerald

Men 55-59 Match Sprints

14.37

7

raphael

gomez

Men 55-59 Match Sprints

15.46

8

Richard

Kim

Men 45-49 Match Sprints

11.73

1

Bert

Glennon

Men 45-49 Match Sprints

11.88

2

John

Walsh

Men 45-49 Match Sprints

12.13

3

Michael

Hulse

Men 45-49 Match Sprints

12.56

4

Arden

Arindaeng

Men 45-49 Match Sprints

13.02

5

Darrell

McPherren

Men 45-49 Match Sprints

12.42

6

MARK

NEUMANN

Men 45-49 Match Sprints

13.33

7

christopher

best

Men 45-49 Match Sprints

12.06

OUT OF DISTRICT

Antonio

Zaldua

Men 40-44 Match Sprints

12.50

1

Vic

McQuaide

Men 40-44 Match Sprints

12.64

2

aron

gadhia

Men 40-44 Match Sprints

11.86

3

Eric

Manuel

Men 40-44 Match Sprints

12.33

4

Paul

Avila

Men 40-44 Match Sprints

12.68

5

scott

lipe

Men 40-44 Match Sprints

13.37

6

Thomas

Valentine

Men 40-44 Match Sprints

DNS

dena

eaton

Women 35-39 Match Sprints

13.15

1

Shane

Ellis

Women 35-39 Match Sprints

13.63

2

Kara

Vidaca

Women 35-39 Match Sprints

14.22

3

Cynthia

Boyenger

Women 45-49 Match Sprints

13.41

1

Tara

Unverzagt

Women 45-49 Match Sprints

13.89

2

melanie

peterson

Women 50-54 Match Sprints

15.05

1

Peter

Maharaj

Men 30-34 Match Sprints

12.67

1

Marius

Farioletti

Men 30-34 Match Sprints

12.63

2

Douglas

Northcott

Men 30-34 Match Sprints

12.58

3

Nathan

Loyal

Men 30-34 Match Sprints

12.81

4

Dan

Reback

Men 35-39 Match Sprints

12.10

1

Vann

Johnson

Men 35-39 Match Sprints

12.30

2

Carlos

Garcia

Men 35-39 Match Sprints

12.61

3

Quinn

Hatfield

Men 35-39 Match Sprints

12.80

4

 

Points Races

First Name

Last Name

Event

Place

Charles(Chuck)

Watson

Men 65+ Points Race

1

John

McQuaide

Men 65+ Points Race

2

Andrew

Mirzaoff

Men 60-64 Points Race

1

robert

carter

Men 60-64 Points Race

2

Stephen

Whitsitt

Men 60-64 Points Race

3

Eugene

Poyorena

Men 55-59 Points Race

1

Ricky

Shorts

Men 55-59 Points Race

2

dairo

moody

Men 55-59 Points Race

3

Victor

Viscio

Men 55-59 Points Race

4

raphael

gomez

Men 55-59 Points Race

5

Donald

Crane

Men 55-59 Points Race

6

First Name

Last Name

Event

Place

dena

eaton

Women 35-39 Points Race

1

Gina

Barbosa

Women 35-39 Points Race

2

Tara

Unverzagt

Women 45-49 Points Race

1

melanie

peterson

Women 50-54 Points Race

1

First Name

Last Name

Event

Place

Christian

Lindensmith

Men 40-44 Points Race

1

mike

McMahon

Men 40-44 Points Race

2

aron

gadhia

Men 40-44 Points Race

3

John

Allen

Men 35-39 Points Race

1

Josh

Horowitz

Men 30-34 Points Race

1

Stuart

Press

Men 30-34 Points Race

2

Nathan

Loyal

Men 30-34 Points Race

3

Roger

Rilling

Men 30-34 Points Race

4

First Name

Last Name

Event

Place

Thomas

peterson

Men 50-54 Points Race

1

Kurt

Sato

Men 50-54 Points Race

2

alfred

wilson

Men 50-54 Points Race

3

James

Keiser

Men 45-49 Points Race

1

John

Walsh

Men 45-49 Points Race

2

John

Rondash

Men 45-49 Points Race

3

Philip

Coats

Men 45-49 Points Race

4

Todd

Boussom

Men 45-49 Points Race

5

J KIPP

METZGER

Men 45-49 Points Race

6

 

Team Events

Event

 

Time

Place

Men 30+ Team Sprint

Thomas

Valentine

Victor

MacQuaid

Antony

Galvan

xxx

xxx

51.02

1

Men 30+ Team Sprint

Stuart

Press

Doug

Northcott

Vann

Johnson

xxx

xxx

53.41

2

Men 40+ Team Sprint

Darrell

McPherren

Mike

Hulse

Phillip

Coats

xxx

xxx

54.19

1

Men 40+ Team Sprint

Larry

Rubin

John

Walsh

Robert

Minn

xxx

xxx

54.84

2

Men 50+ Team Sprint

Robert

Pelegrin

Bill

Ziegler

Randy

Clark

xxx

xxx

54.86

1

Men 50+ Team Sprint

Kurt

Sato

Steve

Sauelson

Dairo

Moody

xxx

xxx

55.27

2

Men 50+ Team Sprint

Thomas

peterson

Dan

Nicolette

Andrew

Mirzaoff

55.75

3

Men 60+ Team Sprint

Stephen

Whitsitt

James

Kloss

Charles

Watson

xxx

xxx

57.63

1

Men 60+ Team Sprint

Terry

Dutton

Randall

Fried

John

McQuaide

59.88

2

Event

Time

Place

Women 30+ Team Sprint

Cynthia

Boyenger

Shane

Ellis

xxx

xxx

xxx

xxx

39.34

1

Women 30+ Team Sprint

Kara

Vidaca

dena

eaton

xxx

xxx

xxx

xxx

39.42

2

Women 30+ Team Sprint

Jane

Coats

Diana

Kivirahk

xxx

xxx

44.15

3

Women 45+ Team Sprint

Lauren

Jacobsen

Louise

Keoghan

xxx

xxx

xxx

xxx

40.33

1

Women 45+ Team Sprint

Tara

Unverzagt

Melanie

Peterson

xxx

xxx

xxx

xxx

42.16

2

Women 45+ Team Sprint

Bonnie

Woodbury

Patricia

Riddle

xxx

xxx

xxx

xxx

46.11

3

Event

Time

Place

Men 30+ Team Time Trial

John

Allen

Roger

Rilling

Nate

Loyal

Larry

Rubin

04:47.00

1

Men 30+ Team Time Trial

Stuart

Press

Josh

Horowitz

John

Walsh

Chria

Hazlett

04:51.00

2

Men 40+ Team Time Trial

Dan

Vogt

Kirk

Cross

Chris

Lindensmith

Mike

McMahon

04:48.00

1

Men 40+ Team Time Trial

MARK

NEUMANN

Robert

Minn

Eugene

Poyorena

Daniel

Bomfim

05:15.00

2

Men 50+ Team Time Trial

Keith

Ketterer

Dan

Nicolette

Jay

Wolkoff

Tom

Peterson

03:41.00

1

Men 50+ Team Time Trial

Daniel

Rock

Bob

Rosemeyer

Matt

Becica

J.M

Martin

03:45.00

2

Women 30+ Team Time Trial

Cynthia

Boyenger

Shane

Ellis

Tara

Unverzagt

xxx

xxx

04:16.00

1

Women 30+ Team Time Trial

Julie

Guthrie

Debbie

Betts

Louise

Keoghan

xxx

xxx

04:21.00

2

Women 50+ Team Time Trial

Linda

Both

Pat

Benson

Elaine

Dysinger

xxx

xxx

04:37.00

1

 

Madison

Event

FINISH

30+ Madison Cat 1-3

Mike

McMahon

Christian

Lindensmith

1

30+ Madison Cat 1-3

John

Allen

Nate

Loyal

2

30+ Madison Cat 1-3

JENNIFER

REITHER

Dena

Eaton

3

45+ Madison Cat 1-3

Keith

Ketterer

John

Walsh

1

45+ Madison Cat 1-3

james

keiser

Thomas

peterson

2

 

 

 

 

 

2006-2010 Copyright LAVelodrome.org