Home

Getting Started

Training

Races & Results

Calendar

Photos

Location

Youth Cycling

Staff

Track Records

Championships

Contact

World Cup

Volunteer

 
  February 16, 2008 LAVRA Cup #1 Results        

 

Time Trial Results

 

200

Time

Last

First

Sex

Age

Club

Team

1

11.96

Reback

Daniel

M

36

Team Velocity

Team Velocity

2

12.54

Northcott

Douglas

M

30

Burkes Army

Cycling Science

3

13.00

Garcia

Carlos

M

37

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

4

13.46

Fiedler

Catherine

F

19

CPT

Home Depot Center Team

5

13.81

Kloss

James

M

69

Velo Avanti Cycling Team

Velo Avanti

6

13.96

Ellis

Shane

F

36

Team Velosport Club

Sho-air/Sonance

7

14.05

Crane

Donald

M

56

Unattached

0

8

14.29

Abal

Nicholas

M

17

Tieni Duro Junior Cycling Team

0

9

14.72

Boyenger

Cynthia

F

44

Team Velosport Club

Sho-air/Sonance

10

14.78

Saguini

Mary

F

47

Unattached

0

11

15.97

Cross

Julia

F

44

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

Time Only

14.18

Gomez

Raphael

M

58

Cycles Veloce

Team Simple Green

   

Gomez

Vicente

M

62

Cycles Veloce

Team Simple Green

500

Time

Last

First

Sex

Age

Club

Team

1

38.3

Sawelson

Steven

M

53

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

2

39.65

Vidaca

Kara

F

34

San Diego Bicycle Club

Acqua al 2/SDBC

3

40.96

Kloss

James

M

69

Velo Avanti Cycling Team

Velo Avanti

4

41.59

Jacobsen

Lauren

F

53

VRC

NOW-MS Society

5

41.96

Ellis

Shane

F

36

Team Velosport Club

Sho-air/Sonance

6

42.11

Boyenger

Cynthia

F

44

Team Velosport Club

Sho-air/Sonance

7

43.72

Crane

Donald

M

56

Unattached

0

8

44.03

Smith

William

M

41

Unattached

0

9

44.43

Mulvaney

Holly

F

44

Unattached

0

10

45.41

Saguini

Mary

F

47

Unattached

0

11

47.96

Cross

Julia

F

44

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

12

48.67

Cross

Colleen

F

13

Team Velosport Club

Sho-air/Sonance

13

50.41

Neary

Carole

F

50

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

0

14

53.17

Greenley

Charles

       

15

54.37

Cross

Rachel

F

10

Team Velosport Club

Sho-air/Sonance

1000

Time

Last

First

Sex

Age

Club

Team

1

01:14.00

Reback

Daniel

M

36

Team Velocity

Team Velocity

2

01:16.00

Northcott

Douglas

M

30

Burkes Army

Cycling Science

3

01:19.00

MacCuish

Shayne

M

38

Bike Barn Racing Team

0

4

01:20.00

Abal

Nicholas

M

17

Tieni Duro Junior Cycling Team

0

5

01:29.00

Smith

William

M

41

Unattached

0

6

01:31.00

Crane

Donald

M

56

Unattached

0

               

2000

Time

Last

First

Sex

Age

Club

Team

1

02:48.00

Vidaca

Kara

F

34

San Diego Bicycle Club

Acqua al 2/SDBC

2

02:51.00

Mirzaoff

Andrew

M

59

Momentum Cycling California

0

3

02:53.00

Fiedler

Catherine

F

19

CPT

Home Depot Center Team

4

03:03.00

Mulvaney

Holly

F

44

Unattached

0

5

03:05.00

Ellis

Shane

F

36

Team Velosport Club

Sho-air/Sonance

6

03:37.00

Neary

Carole

F

50

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

0

7

03:38.00

Greenley

Charles

M

0

Bike Barn

 
               

3000

Time

Last

First

Sex

Age

Club

Team

1

03:55.00

Allen

John

M

38

Team Velocity

0

2

04:01.00

Phillips

Kevin

M

35

Ironfly

ironfly

3

04:09.00

MacCuish

Shayne

M

38

Bike Barn Racing Team

0

4

04:18.00

Kapp

Morgan

F

28

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

5

04:33.00

Mulvaney

Holly

F

44

Unattached

0

6

04:47.00

Smith

William

M

41

Unattached

0

               

4000

Time

Last

First

Sex

Age

Club

Team

1

05:15.00

Allen

John

M

38

Team Velocity

0

2

05:55.00

Nash

Alfred

M

44

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

PAA

               

TTT - 4K

Time

           
 

05:03.0

John Allen

Chris Lindensmith

Kirk Cross

Andrew Mizaoff

   

 

 

Omnium Results

1/2/3 Omnium

Place

Last Name

First Name

Club

Team

1

Bennett

Christopher

San Diego Bicycle Club

Acqua al 2/SDBC

2

Walsh

John

Time Factory Team

0

3

Lindensmith

Christian

Team Velocity

4

Helgeson

Waylon

San Diego Bicycle Club

5

Lindquist

Jack

Swarm

6

Dellalian

Aram

Unattached

7

Castaneda

Javier

Active Athlete/Squadra Ovest

8

Allen

John

Team Velocity

Total Riders in Category:

11

4/5 Omnium

Place

Last Name

First Name

Club

Team

1

Saint Jean

Alejandro

Team Bearclaw

0

2

DuVall

Michael

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

3

Garcia

Carlos

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

4

Walters

Alexander

Encino Velo Cycling Club

0

5

Lelieur

Scott

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

0

6

Roecklein

Michael

Unattached

0

7

Aldridge

Neil

Schroeder Iron Racing

Schroeder Iron/Incycle Masters

8

Abal

Nicholas

Tieni Duro Junior Cycling Team

0

Total Riders in Category:

13

40+ Omnium

Place

Last Name

First Name

Club

Team

1

Sullivan

Peter

Amgen-Giant Masters

Amgen/Giant Masters

2

Walsh

John

Time Factory Team

0

3

Minn

Robert

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

4

Strickler

Steven

Amgen-Giant Masters

Amgen/Giant Masters

5

Halasi

Shon

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

6

Duvall

Mark

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

7

Vandenburg

Brent

Team Velocity

0

8

Wineman

Mark

San Jose Bicycle Club

SJBC/SugarCRM

9

Bergman

John

Paramount

0

Total Riders in Category:

13

Women's Omnium

Place

Last Name

First Name

Club

Team

1

Fiedler

Catherine

CPT

Home Depot Center Team

2

Hutner

Amy

Velo Club La Grange Westwood

Kahala LaGrange

3

Cross

Julia

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

Total Riders in Category:

3

Junior Women's Omnium

Place

Last Name

First Name

Club

Team

1

Barron

Christine

CPT

Home Depot Center Team

2

Crawford

Ivie

Southern California Velo

Southern California Velo

3

Cross

Colleen

Team Velosport Club

Sho-air/Sonance

4

Cross

Rachel

Team Velosport Club

Sho-air/Sonance

Total Riders in Category:

4

Junior Men's Omnium

Place

Last Name

First Name

Club

Team

1

Acosta

Jonathan

CPT

0

2

Acosta

Joel

CPT

0

3

Campbell

Kely

San Diego Bicycle Club

Acqua al 2/SDBC

4

Kosykh

Daniel

Unattached

0

5

Cohen

Scott

Encino Velo Cycling Club

0

Total Riders in Category:

5

 

 

 

 

 

 

2006-2010 Copyright LAVelodrome.org