Home

Getting Started

Training

Races & Results

Calendar

Photos

Location

Youth Cycling

Staff

Track Records

Championships

Contact

World Cup

Volunteer

 
  April 14, 2007 Omnium and Time Trial Results        

 

TT Results

Distance (m)

Time

Last

First

Sex

Age

Club

Team

200

11.59

Northcott

Douglas

M

29

Burkes Army

Cycling Science

12.04

Kim

Richard

M

43

Velo Club La Grange Westwood

Kahala LaGrange

12.70

Post

Matt

M

22

UC Santa Barbara Cycling-USCF

 

12.72

Harnish

Brett

M

17

Big City Velo

 

13.04

Mirzaoff

Andrew

M

58

Unattached

 

13.42

Healy

Patrick

M

22

UC Santa Barbara Cycling-USCF

 

13.49

Meyer

Robert

M

24

Unattached

 

13.93

Miller

Matt

M

21

UC Santa Barbara Cycling-USCF

 

14.25

Nichols

William

M

32

Unattached

 

14.35

Bland

Karla

F

40

Black Diamond

Black Diamond

14.75

Crane

Donald

M

55

Unattached

 

15.06

Liscinski

Lauren

F

20

Unattached

 

15.25

Rouse

Diane

F

43

Bicycle Johns Serious Cycling

Bicycle Johns Serious Cycling

17.50

Zajac

Renee

F

46

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

 

DNS

Jacobsen

Lauren

F

52

Helens Racing

Helens/Orbea

DNS

Gertler

Courtney

F

23

Davis Bike Club

 

500

38.64

Godfrey

Scott

M

31

Ladera Cyclery

 

39.21

Lang

Becky

F

26

Unattached

 

39.95

Vidaca

Kara

F

33

Bicycle Johns Serious Cycling

Bicycle Johns Serious Cycling

40.43

Nichols

William

M

32

Unattached

 

42.14

Mirzaoff

Andrew

M

58

Unattached

 

42.25

Sturm

Martina

F

32

Bicycle Johns Serious Cycling

Bicycle Johns Serious Cycling

42.26

Jacobsen

Lauren

F

52

Helens Racing

Helens/Orbea

43.65

Gertler

Courtney

F

23

Davis Bike Club

 

43.68

Unverzagt

Tara

F

44

South Bay Wheelmen

 

44.89

Crane

Donald

M

55

Unattached

 

45.01

Boland

Alicia

F

26

Paramount Racing

Paramount Racing

47.77

Zajac

Renee

F

46

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

 

1000

01:13.00

Minn

Robert

M

42

South Bay Wheelmen

 

01:17.00

MacCuish

Shayne

M

37

Bike Barn Racing Team

 

01:18.00

Godfrey

Scott

M

31

Ladera Cyclery

 

01:33.00

Boland

Alicia

F

26

Paramount Racing

Paramount Racing

01:38.00

LeRoy

Kenneth

M

57

Unattached

 

DNS

Northcott

Douglas

M

29

Burkes Army

Cycling Science

DNS

Crane

Donald

M

55

Unattached

 

2000

02:39.00

Coleman

Kevin

M

54

Simply Fit/Action Sports

 

02:56.00

Unverzagt

Tara

F

44

South Bay Wheelmen

 

02:57.00

Rock

Lynette

F

53

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

02:58.00

Liscinski

Lauren

F

20

Unattached

 

03:02.00

Cross

Julia

F

43

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

03:07.00

Gertler

Courtney

F

23

Davis Bike Club

 

03:11.00

Boland

Alicia

F

26

Paramount Racing

Paramount Racing

03:15.00

Crane

Donald

M

55

Unattached

 

03:30.00

Zajac

Renee

F

46

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

 

3000

03:52.00

Allen

John

M

37

Team Velocity

 

03:54.00

Cross

Kirk

M

45

Alliance Cycling Team

Motortabs Cycling Team

03:54.00

Rondash

John

M

43

VRC

NOW-MS Society

04:10.00

Healy

Patrick

M

22

UC Santa Barbara Cycling-USCF

 

04:12.00

MacCuish

Shayne

M

37

Bike Barn Racing Team

 

04:12.00

Stesney

John

M

46

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

 

04:15.00

Post

Matt

M

22

UC Santa Barbara Cycling-USCF

 

04:17.00

Miller

Matt

M

21

UC Santa Barbara

 

04:24.00

Nash

Alfred

M

43

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

 

04:29.00

Maloof

Alison

F

26

Sun Coast Velo

UC Cyclery/JW Flooring

04:54.00

Boland

Alicia

F

26

Paramount Racing

Paramount Racing

4000

04:59.00

Vogt

Dan

M

41

Vision Velo

Sonance/Specialized

04:59.00

Whitson

Dustin

M

23

Holland's Bicycles

#N/A

05:03.00

Olin

Shawn

M

32

Big Ring Racing

DeWalt Racing

05:19.00

Rieber

Thomas

M

34

LAMBDA CYCLING FOUNDATION

 

05:32.00

Meyer

Robert

M

24

Unattached

 

DNS

LeRoy

Kenneth

M

57

Unattached

 

TTT Results

TTT

Time

Distance

Last

Last

Last

Last

04:27.00

3K

Rouse

Unverzagt

Hoover

Cross

04:37.00

3K

Jacobsen

Booth

Vought

Skarin

04:48.00

4K

Cross

Allen

Lindensmith

Rondash

05:11.00

4K

Deem

Young

Skarin

Coleman

Omnium Results

Cat 1/2/3

Field Size :24

Place

Last Name

First Name

Club

Team

1

Vogt

Dan

Vision Velo

Sonance/Specialized

2

Bennett

Christopher

Big Ring Racing

DeWalt Racing

3

Allen

John

Team Velocity

4

Lindensmith

Christian

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

5

Holman

Cassandra

CPT

6

Whitson

Dustin

Holland's Bicycles

7

Heeley

Danny

Peninsula Cycle Club

8

Fiedler

Catherine

CPT

9

Harnish

Brett

Big City Velo

10

Reback

Daniel

Team Velocity

Cat 4/5

Field Size: 14

Place

Last Name

First Name

Club

Team

1

Enright

James

Swami's Cycling Club

2

Gordon

Shaun

Unattached

3

masters

adam

Unattached

4

Healy

Patrick

UC Santa Barbara Cycling-USCF

5

Markovich

Alex

Unattached

6

Davidson

Brian

SWARM!

Masters

Field Size: 12

Place

Last Name

First Name

Club

Team

1

Walsh

John

Time Factory

2

Roache

Jim

South Bay Wheelmen

3

Rondash

John

VRC

NOW-MS Society

4

Manuel

Eric

Team Planet X Tyros

Team Planet X Masters

5

Duvall

Mark

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

6

Heeley

Jon

Unattached

7

Halasi

Shon

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

8

Arindaeng

Arden

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

Women

Field Size: 8

Place

Last Name

First Name

Club

Team

1

Jones

Kelli

Paramount Racing

Paramount Racing

2

Keeley

Cathy

Team Velosport

Team Velosport

3

Unverzagt

Tara

South Bay Wheelmen

4

Maloof

Alison

Sun Coast Velo

UC Cyclery/JW Flooring

5

Cross

Julia

South Bay Wheelmen

South Bay Wheelmen

6

Rouse

Diane

Bicycle Johns Serious Cycling

Bicycle Johns Serious Cycling

7

Gertler

Courtney

Davis Bike Club

8

Zajac

Renee

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

 

 

 

 

 

 

 

2006-2010 Copyright LAVelodrome.org