Home

Getting Started

Training

Races & Results

Calendar

Photos

Location

Youth Cycling

Staff

Track Records

Championships

Contact

World Cup

Volunteer

 
  May 12, 2007 Omnium Results        

 

SCORING:

Individual races in omnium are scored by omnium points 5 places deep (7-5-3-2-1).
Points, based on order of finish in each race in omnium, are totaled for omnium placing.
1/2 Endurance Omnium (19 riders)

Place

Last Name

First Name

Club

1

Garrett

Michael

Velo Club La Grange Westwood

2

Karzen

Kit

South Bay Wheelmen

3

Vogt

Dan

Vision Velo

4

Allen

John

Team Velocity

5

Lindensmith

Christian

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

6

Gadhia

Aron

Velo Club La Grange Westwood

7

Lionberg

Daniel

One Percent More! Racing

3/4 Endurance Omnium (18 riders)

Place

Last Name

First Name

Club

1

Winters

Kirk

Team Hotel San Jose

2

Rodriguez Castillo

Jorge

San Diego Bicycle Club

3

Nicolette

Daniel

Fog Racing

4

Heeley

Danny

Peninsula Cycle Club

5

Alia

Dana

Unattached

6

Harnish

Brett

Big City Velo

7

Moore

Jim

Team Chicken Ranch

8

Mesa

David

Unattached

Women 1/2/3 Endurance Omnium (4 riders)

Place

Last Name

First Name

Club

1

Sturm

Martina

Bicycle Johns Serious Cycling

2

Vidaca

Kara

Bicycle Johns Serious Cycling

3

Cross

Julia

South Bay Wheelmen

4

Ayotte

Darlene

Big Ring Racing

1/2 Sprint Omnium (15 Riders)

Place

Last Name

First Name

Club

1

Williams

Justin

Team Rock

2

Maharaj

Peter

South Bay Wheelmen

3

Martorell

Angelo

South Bay Wheelmen

4

Duvendeck

Jeremy Adam

Echelon Santa Barbara

5

Valentine

Thomas

Alliance Cycling Team

6

Watson

Ryan

UCLA Cycling

7

Sato

Kurt

South Bay Wheelmen

8

Karzen

Kit

South Bay Wheelmen

3/4 Sprint Omnium (20 riders)

Place

Last Name

First Name

Club

1

Watkins

Jimmy

Simply Fit/Action Sports

2

Kim

Richard

Velo Club La Grange Westwood

3

Harnish

Brett

Big City Velo

4

Moir

Ian

Major Motion Cycling Club

5

Johnson

Vann

Adams Avenue Bicycles

6

Chai

Winston

Encino Velo Cycling Club

7

Heeley

Danny

Peninsula Cycle Club

8

Donovan

Matthew

Burkes Army

Women 1/2/3 Sprint Omnium (2 riders)

Place

Last Name

First Name

Club

1

Fiedler

Catherine

CPT

2

Bland

Karla

Black Diamond

Women 4 Omnium (4 riders)

Place

Last Name

First Name

Club

1

Unverzagt

Tara

South Bay Wheelmen

2

Maloof

Alison

Sun Coast Velo

3

Zajac

Renee

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

4

Crowley

Hilary

Paramount Racing

Junior Boys Omnium (6 riders)

Place

Last Name

First Name

Club

1

Droese

Brandon

Time Factory Team

2

Bertiger

Ben

Major Motion Cycling Club

3

Unverzagt

Bobby

South Bay Wheelmen

4

Marans

Jesse

Major Motion Cycling Club

5

Cohen

Scott

Encino Velo Cycling Club

6

Khan

Billal

CPT

Junior Girls Omnium (6 riders)

Place

Last Name

First Name

Club

1

Barron

Christine

CPT

2

McCormick

Tara

Lightning Velo

3

Chen

Sarah

CPT

4

Moore

Emily

Encino Velo Cycling Club

5

Wilson

Kate

CPT

6

Cross

Colleen

Alliance Cycling Team

 

 

 

 

 

 

2006-2010 Copyright LAVelodrome.org