Home

Getting Started

Training

Races & Results

Calendar

Photos

Location

Youth Cycling

Staff

Track Records

Championships

Contact

World Cup

Volunteer

 
  February 18, 2007 Omnium and Time Trial Results        

 

Category 1/2/3 Men

           

Place

Last Name

First Name

Club

     

1

Schiller

Kevin

Adams Avenue Bicycles

     

2

Martorell

Angelo

South Bay Wheelmen

     

3

Karzen

Kit

South Bay Wheelmen

     

4

Keiser

James

Adams Avenue Bicycles

     

5

Lindensmith

Christian

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

     

6

Arindaeng

Arden

South Bay Wheelmen

     

7

Harnish

Brett

Leader Bikes

     

8

Eaton

Todd

Team Velocity

     

Category 4/5 Men

           

Place

Last Name

First Name

Club

     

1

Watkins

Jimmy

Central Valley Cycling

     

2

Moore

Jim

Team Chicken Ranch

     

3

Talbott

Matthew

San Jose Bicycle Club

     

4

Rodriguez Castillo

Jorge

San Diego Bicycle Club

     

5

Reffner

Richard

Triathletix

     

6

Duvall

Mark

South Bay Wheelmen

     

7

DuVall

Michael

Major Motion Cycling Club

     

8

masters

adam

City of Bicycles

     

Masters 45+ Men

           

Place

Last Name

First Name

Club

     

1

Cohen

Steven

Encino Velo Cycling Club

     

2

Mirzaoff

Andrew

Unattached

     

3

Heeley

Jon

Unattached

     

4

Karzen

Marc

South Bay Wheelmen

     

5

Snipes

Robert

Eddiebcycling.com

     

Women

           

Place

Last Name

First Name

Club

     

1

Unverzagt

Tara

South Bay Wheelmen

     

2

Zajac

Renee

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

     
             

Junior Women

           

Place

Last Name

First Name

Club

     

1

Barron

Christine

CPT

     

2

McCormick

Tara

Lightning Velo

     

3

Wilson

Kate

CPT

     

4

Moore

Emily

Encino Velo Cycling Club

     
             

Junior Men

           

Place

Last Name

First Name

Club

     

1

Marans

Jesse

Major Motion Cycling Club

     

2

Heeley

Danny

Peninsula Cycle Club

     

3

Unverzagt

Bobby

South Bay Wheelmen

     

4

D'Antonio

Matthew

United Cycling Club

     

5

Harnish

Brett

Leader Bikes

     
             

Time Trial Results

           

Distance

Time

Last

First

Sex

Age

Club

200 m

           

1

13.18

McQuaide

Victor

M

39

Unattached

2

11.96

Reed

Jennie

F

29

UCI Track: SPIKE Pro Racing

3

11.03

Duvendeck

Jeremy Adam

M

26

Echelon Santa Barbara

4

10.84

Smith

Travis

M

 

Candian National Team

5

12.42

Talbott

Matthew

M

26

San Jose Bicycle Club

6

12.74

Brown

Jay

M

45

Team Velocity

7

13.22

Sandoval

Mario

M

 

Montano Velo

8

13.21

Mirzaoff

Andrew

M

58

Unattached

9

14.24

masters

adam

M

20

City of Bicycles

             

500 m

           

1

39.71

McQuaide

Victor

M

39

Unattached

2

49.71

Zajac

Renee

F

46

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

3

37.17

Reed

Jennie

F

29

UCI Track: SPIKE Pro Racing

4

34.26

Duvendeck

Jeremy Adam

M

26

Echelon Santa Barbara

5

33.19

Smith

Travis

M

0

Candian National Team

6

49.39

Palchikoff

Jan

F

 

Unattached

7

39.22

Brown

Jay

M

45

Team Velocity

8

DNS

Snipes

Robert

M

50

Eddiebcycling.com

9

39.6

Tonello

David

M

52

Bike Barn Racing Team

10

42.25

Mirzaoff

Andrew

M

58

Unattached

             

1000 m

           

1

17:00.0

MacCuish

Shayne

M

37

Bike Barn Racing Team

2

01:18.0

Talbott

Matthew

M

26

San Jose Bicycle Club

             

2000 m

           

1

03:18.0

Palchikoff

Jan

F

0

Unattached

2

DNS

Snipes

Robert

M

50

Eddiebcycling.com

3

02:42.0

Tonello

David

M

52

Bike Barn Racing Team

4

02:56.0

Mirzaoff

Andrew

M

58

Unattached

             

3000 m

           

1

05:22.0

Zajac

Renee

F

46

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

2

04:10.0

MacCuish

Shayne

M

37

Bike Barn Racing Team

3

04:36.0

Brown

Jay

M

45

Team Velocity

4

 

Nash

Alfred

M

43

Pasadena Athletic Assoc (PAA)

 

 

 

 

 

2006-2010 Copyright LAVelodrome.org